Haberler

25/06/2014

Hollandalı Gazeteciler Hitit ve Gastronomi Yollarında Keşif Yaptı

Hollandalı Gazeteciler Hitit ve Gastronomi Yollarında Keşif Yaptı

Hollanda’dan keşif çalışması için ilimize gelen doğa tutkunu gazeteciler, 19-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Hitit Yürüyüş Yolu ve Kızılırmak Havzası Gastronomi Yürüyüş Yolu’nda iki gün trekking yaptılar ve bir gün de bisiklet parkurunda pedal çevirdiler.

Konuk gazeteciler, dört günlük programları boyunca ilimiz ve özellikle kültür yollarımızla ilgili olarak çeşitli notlar tutarken; ülkelerine döndüklerinde gezi haberleri ve yazıları kaleme alarak kültür yollarımızın tanıtımını yapacaklarını dile getirdiler. Bu sayede ülkemizin on sekiz kültür yolu arasında yer alan iki kültür yolumuzun uluslar arası alanda tanıtımına da katkı sağlanmış olacak.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Lahey Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çorum Müzesi’nin organizasyonunda dört günlüğüne ilimize gelen Hollandalı gazeteciler, Hitit Yürüyüş Yolu ve Kızılırmak Havzası Gastronomi Yürüyüş Yolu’nun tanıtımına ön hazırlık olması için keşif çalışması yapıldı.

6 kişilik Hollanda ekibinin Hitit Yürüyüş Yolu ve Kızılırmak Havzası Gastronomi Yürüyüş Yolu’ndaki programlarına İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce rehberlik hizmeti sunuldu.  

Hollandalı Gazetecilerin Çorum Programı

Çorum programı kapsamında Anitta Otel’de konaklayan Hollanda ekibi, il merkezinden ilk olarak Hattuşa’ya hareket etti. Burada Boğazkale Göleti-Hattuşa Hitit Yolu Yürüyüşü, Hattuşa Ören Yeri Gezisi, Boğazkale Müze Gezisi, Yazılıkaya Ören Yeri Gezisi gerçekleştirildi.

Programın ikinci günü İskilip Yalakyayla mevkiine geçildi. Yalakyayla Akpınar arasındaki Kızılırmak Havzası Gastronomi Yolu Parkuru’nda yüründü. Sonra İskilip şehir merkezi gezildi ve coğrafi işaret sahibi İskilip Dolması yenildi.

Programın üçüncü gününde Alacahöyük Bisiklet Parkuru’nda pedal çevrildi. Ardından Külah köyüne geçilerek burada köy kahvaltısı yapıldı. Köydeki şenliğe katılan Hollanda ekibi, köy halkıyla beraber halay çekti. Programın devamında araçla İncesu’ya gidildi. Kanyondaki yürüyüş parkurunda Kybele Kabartmasına kadar yüründü.

Ekip 22 Haziran 2014 Pazar günü Çorum Müzesi’ni gezen ekip, daha sonra ilimizden ayrılarak Ankara üzerinden ülkelerine dönüş yaptı.

124
567
8910
11

Resim Galeri